Dünya Sağlık Örgütü pandemiler sırasında seyahatlerde kısıtlamaya gidilmesi ve bir tek kişinin bile mümkün olduğunca yerini değiştirmemesi gerektiğini ifade etmektedir.

Bununla birlikte dünyanın çeşitli ülkelerinde Covid-19 pandemisiyle mücadele amacıyla birçok şehir karantinaya alınmış ve kendi vatandaşlarının bile ülke içerisinde birçok şehire girişi yasaklanmıştır.

Ülkemizde ilk covid-19 vakasının saptanmasının üzerinden 25 gün geçmesine rağmen kamu sağlık merkezlerinde alt yapı düzenlemeleri yeterli şekilde yapılmamış ve özellikle yoğun bakım yatak sayısı artırılmamıştır.

Diğer yandan hükümet yurt dışından bazı yurttaşlarımızı ülkemize getirmek için bir takım çalışmalar yapmaktadır. Doğal bir insan ve yurttaşlık hakkı olarak tabi ki isteyen tüm yurttaşlarımızın ülkelerine güvenli şekilde getirilmesini arzu ediyoruz.

Ancak bilimsel veriler ışığında sağlık sistemimizin genel yapısını da göz önünde bulundurarak ülkemize getirilecek olan herkeste bazı kritlerlere  uygun düzenleme yapılmadığı takdirde Covid-19 pandemisiyle mücadelede daha fazla zorluk yaşanacağı konusunda hükümeti bir kez daha uyarırız.

Yurt dışından ülkemize gelecek olan kişilerde uyulması gereken kurallar:

  1. Sadece KKTC yurttaşı veya eşlerinin girişine izin verilmelidir.
  2. Eğitim amacıyla veya devlet görevlisi olarak yurtdışında yaşayanlar hariç daimi ikameti KKTC’de bulunmalıdır.
  3. Son 5 gün içerisinde PCR testi yapılmış ve sonucu negatif olarak saptanmış olmalıdır.
  4. Mümkün olduğu kadar küçük gruplar halinde getirilmelidir.
  5. Her yolcu maske takmalı, solunum, temas ve damlacık izolasyonları sağlanmış olarak seyahat etmelidir.
  6. Geldikten sonra 21 gün boyunca uygun karantina koşullarında barındırılmalıdır.

 

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası

Kıbrıs Türk Tabipleri Odası