• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase
ende

Dr. Salih Ramadan Tanul Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nde Anıldı

 

Ramadan Tanul

 

Geçtiğimiz hafta 91 yaşında vefat eden Kuzey Kıbrıs’ın ilk nöropsikiyatrı Dr. Salih Ramadan, 14 Ocak 2019 Pazartesi günü KTTB’nde meslektaşları, sevenleri ve ailesinin katıldığı bir törenle anıldı. Törende konuşma yapan KTTB Başkanı Dr. Özlem Gürkut, Kıbrıslı Türklerin acılardan, yokluklardan ve mücadele dolu günlerden geçerek bu günlere geldiğini, Kıbrıslı Türk hekimlerin ülkemize hastaneciliği ve tıp alanındaki hizmetleri getirmenin yanı sıra gerektiğinde toplum lideri, gerektiğinde Mücahit komutanlığı da yaptığına vurgu yaparak, Dr. Salih Ramadan’ın özverili kişiliğinin, çalışkanlığının ve azminin genç kuşaklara örnek olması gerektiğini belirtti. Törende söz alan Dr. İnci Taşyürek de Dr. Salih Ramadan ile çalıştığı sürede onu hiç kızgın ve öfkeli görmediğini, Dr. Ramadan’ın güler yüzlü, hastalarını ve işini çok seven bir hekim olduğunu anlattı.

Dr. Salih Ramadan’ın oğlu Dr. Saffet Tanul da yaptığı konuşmada Dr. Salih Ramadan’ın mütevazı, parada pulda gözü olmayan, çalışkan bir kişi olduğunu belirtti ve anılarını paylaştı.
Dr. Salih Ramadan Tanul, 1927 yılında Baf’ta dünyaya geldi. Lefkoşa Kıbrıs Türk İslam Lisesi, ardından İstanbul Üniversitesi - İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.
İstanbul Üniversitesi Tedavi Kliniği’nde çalıştıktan sonra 1956 yılında adaya dönüş yaparak Lefkoşa Genel Hastanesi’nde göreve başladı. Ardından 1957 yılında Lefkoşa Genel Hastanesi Psikiyatri Bölümü’ne atanan ilk Türk doktor oldu.
1962-63 yıllarında Londra’da psikiyatri klinik asistanı olarak çalıştı. Ağustos 1963’de Kıbrıs Psikiyatri Kliniği’ne döndü. 63 olaylarının başlamasıyla Türk hastaları Türk bölgesine taşıdılar. 1965 yılına kadar Baf’ta doktorluk yapmaya devam etti.  
1967 yılında Londra’ya giderek nöroloji eğitimi almaya başladı. 1979 yılında ABD’de, 1985 yılında ise İstanbul Üniversitesi - İstanbul Tıp Fakültesi’nde nöroloji ana bilim dalında eğitim aldı.
EEG ve EMG’yi Kıbrıs’a ilk defa getirip, uygulayan doktordur.
1987 yılında emekli olup, 2002 yılına kadar gönüllü olarak Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde hizmet vermeye devam etmiştir. Dr.Salih Ramadan çok iyi derecede İngilizce ve Rumca bilmekteydi. Evli ve iki çocuk babasıydı.

 

 

 

Website Security Test