Değerli meslektaşlarım,

2020 yılına Çin’de başlayarak tüm dünyaya yayılmaya devam eden 2019-yeni koronavirüs salgını ile başladık. Globalleşen dünyada insan hareketlerinin de artmasıyla hastalıkların da geçmiş yıllara göre çok daha hızlı yayıldığını görmüş bulunuyoruz. Ülkelerin sağlık sistemlerinin böylesi kötü sürprizlere yeterli müdahale edebilmesinin zaman zaman sadece o ülke için değil tüm dünya için de ne kadar önemli olduğu da ortaya çıkmış oldu.
Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği olarak siz meslektaşlarımıza ve toplumumuza, yeni tanımlanan bu hastalık ve virüsle ilgili güvenilir kaynaklardan elde ettiğimiz bilimsel verileri en hızlı ve doğru şekilde iletmeye çalıştık. Toplum sağlığının korunması, insanlarımızın bilgilenmesi ve bilinçlenmesi, için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirdiğimize inanıyorum. Aynı amaçla yetkililerle işbirliğimizi de sürdürmekteyiz.
Umuyoruz ki bu salgın daha fazla yayılmadan ve daha fazla can almadan kontrol altına alınır ve atlatılır.
Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nin “sağlıklı birey sağlıklı toplum”?anlayışı ile planladığı sağlık okuryazarlığı seferberliğinin startı da ocak ayı içinde verilmiş oldu. Sağlık okuryazarlığı seferberliği kapsamında yürütülecek projelerde birlikte çalışacağımız paydaş örgüt, kurum, kuruluş ve üniversitelerimizin temsilcilerinin katıldığı ilk danışma kurulu toplantımız büyük bir ilgi ve yoğun bir katılımla gerçekleşti. Önümüzdeki aylarda çalışmalarımız sürecektir.

Hepinize işlerinizde kolaylıklar ve sağlıklı günler dilerim.

Saygılarımla,
Dr. Özlem Gürkut