COVİD 19 Pandemisi nedeni ile tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de toplumsal tedbirlerin yanı sıra bireysel tedbirler de alınmaktadır.

Bireysel tedbirlerden biri olan maske kullanımı bizleri virüsle enfekte olmaktan korumakla birlikte işitme engellilerin dudak okumasına ve mimikleri takip etmesine engel olarak iletişim sorunlarına yol açmaktadır.

Kıbrıs İşitme Konuşma Engelliler  Vakfı (KİKEV) işitme engelli bireylerin dudak okumasına ve mimikleri görebilmesine olanak yaratmak amacı ile “Şeffaf Maske” kullanılmasını yaygınlaştırmak için başlattığı projenin tanıtımı ve destek talebiyle Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’ni (KTTB) ziyaret etti.

KİKEV Mütevelli Heyeti Başkanı Bahire Doğu  ve KİKEV Mütevelli Heyeti üyesi Servet Akyol, KTTB Başkanı Dr. Özlem Gürkut’u 26 Haziran 2020 tarihinde KTTB’de  ziyaret ederek, KİKEV’in Kıbrıs Vakıflar İdaresi desteğiyle başlattığı proje kapsamında  üretilen “Şeffaf Maskeleri” tanıtıp, örnek maskeleri hediye etti.

Ziyarette yaptığı konuşmada Dr. Özlem Gürkut, KİKEV’in projesinin önemine vurgu yaparak, vakıf yöneticilerini tebrik etti ve destek bildirdi.

Dr. Gürkut, uzun bir süre daha pandemiyle ilgili tedbirlerle birlikte yaşayacak olmamız nedeni ile işitme engelli bireylerin iletişim sorunlarına çare olacak şeffaf maskelerin diğer bireyler tarafından kullanılmasının yaygınlaşmasının önemine vurgu yaptı.

KİKEV Mütevelli Heyeti Başkanı Bahire Doğru ise maskelerin büyük bir titizlikle deneme aramasından geçerek Yarim Ltd. tarafından tasarlandığını ve katkı koyan herkese destek verdikleri için teşekkür ettiğini belirtti. Doğru, maskeleri esas duyan bireylerin kullanmasının önemli olduğunu söyleyerek 2 yaşından küçüklerin, ağır nefes darlığı çekenlerin ve kendini idame edemeyen ağır engelli bireylerin maske kullanmasının sakıncalı olabileceğine vurgu yaptı.

Saygılarımızla,

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Yönetim Kurulu (a)

Dr. Özlem Gürkut
(Başkan)