• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase
ende

İhbar Karşısında Sağlık Bakanlığının Duyarsızlığı

 

kttb logo

Ülkemizde teşhis ve tedavi yetkisi, mevcut yasalarla, sadece Tıp ve Diş Hekimliği Fakültelerinden diploma almış ve 13/1976 sayılı yasa çerçevesinde Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği üyesi olan, Hekim ve Diş Hekimlerine verilmiş bir yetkidir.

Ülkemizde kamu hastaneleri, özel hastaneler ve özel muayenehanelerde çalışan hekimler de Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği üyesi hekimlerdir. Uygulamalı eğitimi yapacak kişi hekim olsa dahi Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’ne üye olmadan ülkemizde meslek icra edilemez. Hekim olmayanlar ise hiçbir şart ve koşulda tanı ve tedavi hizmetleri sunamaz.

Yukarıda verdiğimiz bilgiler ışığında eğitim amaçlı da olsa Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği üyesi olmayan hekimler tarafından uygulama yapılmasına izin vermemiz mümkün değildir.

KKTC Sağlık Bakanlığı’na 7 Aralık 2016 tarihinde Türk Dermatoloji Derneği tarafından gönderilen ihbarda Girne’de bir otelde,  yurt dışından gelen bir firma tarafından  8 -10 Aralık 2016 tarihleri arasında KKTC’de  uygulamalı “Botox ve Dermal Dolgu Eğitimi” gerçekleştirileceği ihbarı verilmiştir.

KKTC Sağlık Bakanlığı konuyu Birliğimizin bilgisine getirerek görüşümüzü almıştır. Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği 13/1976 sayılı yasasının verdiği yetki çerçevesinde bakanlığa ilgili uygulamanın yasal olmadığı ve bu konuda gerekli denetimin yapılması görüşünü vermiştir. Bakanlık, tarafımıza gönderdiği ikinci yazıda ilgili denetimin Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği tarafından yapılmasını talep etmiştir. Birliğimiz, bakanlığa yetkinin sağlık işlerini düzenleyen bakanlıkta olduğunu denetim için oluşturulacak ekipte görev alabileceğimizi bildirmiş ve Polis Genel Müdürlüğüne de ihbarı göndererek suç duyurusunda bulunmuştur.

Maalesef KKTC Sağlık Bakanlığı aldığı ihbar karşısında gerekli denetim ekibini halen oluşturmayarak duyarsız kalmış ve yasadışı uygulamaya göz yummuştur.

 

Saygılarımızla,

 

Dr. Kenan Arifoğlu                    Dr. Mustafa Taşçıoğlu             Dr. Ahmet Özant

KT Tabipleri Birliği                  KT Tabipleri Odası             KT Diş Tabipleri Odası

    ( Başkan)                                ( Başkan)                          ( Başkan)

 

 

 

 

 

Website Security Test