• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase
ende

KTDTO Diş Hekimliği Haftası Basın Açıklaması ve Etkinliklerin Programı

 

KTDTO Basin Toplantisi

 

Değerli Basın Mensupları ,

Bugün 22 Kasım diş hekimliği günü nedeniyle kutlanacak Diş Hekimliği Haftasının açılışını yapmak üzere burada toplanmış bulunmaktayız.

22 Kasım 1908 Türkiye’de İstanbul Üniversitesi bünyesinde modern diş hekimliği eğitiminin başladığı tarihtir. 22 Kasım tüm dünyada diş hekimi günü olarak kutlanmaktadır. Biz bu günü içine alan haftayı diş hekimliği haftası  olarak daha geniş programlar ve etkinliklerle kutlamaktayız.

Yapılacak olan bu güzel etkinlikler yanında, sizlere yıllardır biriken ve çözüm bekleyen sorunlarımızı da iletmek istiyoruz.

KTDTO olarak 195 üyeye sahibiz.

Ülkemizde iki diş hekimliği fakültesi mevcut olup üçüncü dördüncü ve beşinci fakültenin de açılacak olduğunun biliyoruz. Fakültelerin açılmasına karşı değiliz. Ancak KKTC vatandaşı olarak fakültelere girecek öğrenci sayısının ülke nüfus ve ihtiyaçlara göre belirlenmesini istiyoruz.  Bu iki fakültede bugün 90 KKTC vatandaşı öğrencimiz eğitim görmektedir. Her açılan fakülteye 40-50 kontenjan ayrılırsa yakın gelecekte her yıl şimdiki üye sayımız kadar mezun diş hekimi  sayısına ulaşacağız. Uzun ve meşakkatli bir eğitim dönemini tamamlayan yeni mezun, genç hekimlerin başka kliniklerde stajer, asistan veya sekreter konumunda çalışmalarına göz yumamayız. Genç meslektaşlarımızın kendilerine güvenleri tam ve hekim olanın gururunu taşımalarını istiyoruz.

Bu anlamda yeni açılan ve açılacak olan diş hekimliği fakültelerine KKTC vatandaşlarına ayrılacak kontenjanların belirlenmesinde biz meslek örgütlerinin görüşlerinin alınmasını talep ediyoruz.

Hastane ve sağlık ocaklarımızda bulunan boş diş hekimliği kadrolarının da münhaller açılarak diş hekimi tayinlerin yapılmasını; ayrıca yıllardır yapılmayan terfilerin de yapılması hem kamuda hiyerarşinin sağlanması hem de çalışan hekim arkadaşlarımızın moral ve motivasyonunun artmasını sağlayacaktır.

2012 tarihinde değişikliği yapılan Özel Hastane, Özel Klinik, Özel Dispanser, Özel Muayenehaneler Denetim Yasasının çıkarılmış olmasına rağmen yasanın uygulanabilmesi için gerekli olan tüzükler hala çıkarılmamıştır.

Diş teknisyenlerinin laboratuvar açma ve izinlendirilmesi için gereken ve çalışması yapılan tüzüğün de en kısa zamanda çıkarılmasını istiyoruz.

Yeni açılan diş hekimi muayene ve kliniklerin tüzükler olmadan denetimlerinin kişilerin inisiyatifine göre yapılmasının doğru bulmuyoruz.

 

Saygılarımla,

 

Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası Yönetim Kurulu (a)

Dr. Ahmet ÖZANT

   (Başkan)

HAFTA İÇİ YAPILACAK ETKİNLİKLER:

TOPLUMU BİLİNÇLENDİRME:

Ağız ve Diş Sağlığı konusunda halkımızı bilinçlendirmek amacıyla radyo ve tv. programlarına konuk olarak katılınılacak;  dişhekiminin önemi ve dişhekimlerinin sorunları paylaşılacak. Ayrıca, önceki yıllarda hazırlatılan kamu spotu tekrardan tüm televizyon kanallarında yayınlattırılacak.

AFİŞ:

2015 Afiş Yarışması birincisi, Oğuz Veli Ortaokulu öğrencisi Sn. Leyla Alkan’ın eseri ağız sağlığına dikkat çekmek amacıyla afiş olarak bastırılıp tüm okullara, dişhekimlerine kurum ve kuruluşlara dağıtılacaktır.

POSTA- KAŞE:

Posta Dairesi Tarafından, Dişhekimliği Günü’ne dikkat çekmek  amacıyla 22 Kasım günü gelen ve giden ulaklar üzerine yönetim kurulunun hazırlattığı  kaşe vurulacak.

ZİYARET:

23 Kasım 2016 Çarşamba saat 15:00’de, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sosyal Hizmetler Dairesi Çocuk Yuvası ziyaret edilerek, eksikliklerine katkıda bulunulacaktır.

OKUL ZİYARETİ:

23 Kasım 2016 Çarşamba Arabahmet İlkokulu ziyaret edilerek, tüm öğrencilerin ağız taramaları yapılacaktır.

KONFERANS  ve KOKTEYL:

26 Kasım 2016 Cumartesi Saat 15:00 Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği konferans salonunda, Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Prof. Dr.Hişam Demirköprülü’nün sunacağı  “Laminate Veneer Restorasyonlar” konulu konferans gerçekleştirilecek.

Dişhekimliği günü nedeniyle Konferansın  ardından üyelerimiz arası  ilişkilerin güçlenmesi ve kaynaşmalarına  katkı koymak düşüncesiyle Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği lokalinde müzikli kokteyl düzenlenecektir.

GELENEKSEL AFİŞ YARIŞMASI:

Her yıl çocuklarımızın ağız ve diş sağlığına verdikleri önemi artırmak amacıyla COLGATE sponsorluğunda ortaokullara yönelik Afiş Yarışması düzenlenmektedir. Bu yıl da düzenlenecek afiş yarışmasında dereceye giren öğrencilere törenle çeşitli ödüller dağıtılacak ve jüri tarafından seçilen eserler sergilenecektir. Daha sonra yine jüri tarafından belirlenen eserler albüm haline getirilerek öğrencilere,  tüm dişhekimlerimize, kurum ve kuruluşlara dağıtılacaktır.

Saygılarımızla,

 

KIBRIS TÜRK DİŞ TABİPLERİ ODASI YÖNETİM KURULU