Haberler:
Ulusal Üroloji Kongresi 2017 - 11 Ekim 2017 Çarşamba, 13:57
Fems Toplantısına Katıldık - 09 Ekim 2017 Pazartesi, 13:51
Acı Kaybımız (Dr.Erdoğan Mirata) - 29 Ağustos 2017 Salı, 11:30
Acı Kaybımız (Dr. Erdoğan Mirata) - 28 Ağustos 2017 Pazartesi, 09:54
Acı Kaybımız (Dt. Etem Şentürkler) - 24 Ağustos 2017 Perşembe, 15:51
4 Örgütten Ortak Basın Açıklaması - 29 Haziran 2017 Perşembe, 09:37
Konferans Daveti - 19 Haziran 2017 Pazartesi, 09:36
Kıbrıs Türk Tabipleri Odası Kınama Mesajı - 14 Haziran 2017 Çarşamba, 15:24
BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU ? - 14 Haziran 2017 Çarşamba, 15:00
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase
ende

Kuzey Kıbrıs’ta Tıp Alanında Bir İlk...

 

Basin Toplantisi KTTB

 

 

CYPRUS JOURNAL OF MEDICAL SCIENCES ( www.cyprusjmedsci.com, www.cjms.org )

 

Kuzey Kıbrıs’ta Tıp Alanında Bir İlk...

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde sağlık alanında en önemli eksikliklerden bir tanesi de dünya çapında, uluslararası kriterlere uygun, tıp alanında hakemli bir bilimsel derginin olmayışı idi. Köklü, bilimsel bir kurum olan biz Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, böylesine bilimsel bir yayın organın eksikliğinin  hep farkındaydık. İşte bugün Tıp alanında çağdaş, bilimsel bir yayın organını ülkemize kazandırmanın onuru ve heyecanını sizinle paylaşmak için buradayız.

Cyprus Journal of Medical Sciences ile hedeflerimiz: 

-          Ülkemizdeki bilimsel çalışmaları teşvik etmek,

-           Buradaki veri ve bilgileri dünya ile paylaşmak için akademisyenlere yardımcı olmak,

-          Dünyada olan bilimsel çalışmaları ve bilgileri ülkemize aktararak ülkemizdeki bilimsel çalışmaları ve tıp uygulamalarını en üst düzeydeki kaliteye ulaştırmak,

-          Bilimsel anlamda dünyada yerimizi almak ve ülkemizde tıp alanındaki bilgi ve verilerin bir arşivini oluşturmaktır.

Çünkü biliyoruz ki söz uçar, yazı kalır. Yayınlanmayan bilimsel değerlerin hayatta kalması mümkün değildir.

“ Cyprus Journal of Medical Sciences’’ isimli dergimiz ulusal ve uluslar arası kendi alanlarında uzman bağımsız danışmanları olan , herkese açık, uluslar arası bir yayın organıdır. Dergimiz İngilizce dilinde olup yılda 3 kez , Nisan , Ağustos ve Aralık aylarında basılması planlanmıştır. Dergimiz, Tıbbın her alanında  yüksek kalitede bilimsel çalışmaları yayınlamayı hedef edinmiştir. Dergimiz, Uluslar Arası Tıbbi Dergi Editörler Kurulu ( The International Council of Medical Journal Editors (ICMJE) ), Dünya Tıp Editörler Birliği (The World Association of Medical Editors (WAME) ), Bilim Editörler Kurulu ( The Council of Science Editors (CSE) ),  Avrupa Bilim Editörler Birliği ( The European Association of Science Editors (EASE) ) ve Yayın etiği Komitesi (The Committee on Publication Ethics (COPE) )  kriterlerine uygun olarak hazırlanmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda Dergimizin yayıncılık hizmetlerini, İstanbul merkezli, 20 seneden bu yana faaliyette olan, 40’a yakın akademik derginin yayıncılığını yürüten, SCI Expanded ve PubMed veri tabanlarında indekslenen birçok dergisi ve uluslar arası deneyimi olan AVES firması yürütmektedir. Dergimizde orijinal bilimsel araştırmalar, derlemeler , olgu sunumları ve editöre mektup gibi yazılar yayınlanacaktır.

Takdir edileceği gibi bizler henüz yolun başındayız. Şu anda birinci sayıyı çıkartmış olup ikinci sayı için hazırlıklar yapıyoruz. En önemli amaçlarımızdan bir tanesi de dergimizin birkaç seneye kadar, Pubmed ve Web of Science ( WoS ) bilim ağı indekslerinde yer almasıdır. Bu da derginin düzenli olarak yüksek kalitede çıkması ile mümkün olacaktır. Tabii ki bundan da önemlisi dergimizin güvenilir ve kaliteli olmasıdır. Bunu da ancak meslektaşlarımızın desteği ile başarabileceğimizin farkındayız. Tıp mesleğinde ve sağlık alanında ülkemizdeki araştırmacı ve akademisyenlerden gelecek kaliteli yazılar bizleri dünya ile buluşturacaktır. Amacımız: dergimiz klinik ve bilimsel olarak yüksek kalitede bir dergi özelliğini kazanmasıdır. Ülkemizdeki en büyük eksikliklerden biri bilimsel veri kaynaklarının olmayışıdır. Yapılacak bilimsel çalışmalardan biz ve elbette ki tüm dünyadaki meslektaşlarımız yararlanacaktır. Sağlıkta yapılan her çalışma ise elbette ki insan sağlığı ve daha kaliteli tedavi hizmetleri içindir.

Ben, bu vesileyle öncelikle bu derginin çıkartılmasında bizlere inanan ve onay veren değerli Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkan ve yönetim kurulu üyelerine, dergimizin oluşturulmasında emeği geçen editörler kurulunda yer alan arkadaşlarıma, bilimsel yazıları değerlendiren ve danışma kurulunda hiç tereddüt etmeden yer almayı kabul eden değerli hocalarıma ve bizleri tercih ederek yazılarını gönderen çok değerli akademisyenlere çok teşekkür ediyorum.

 

Dr. Sonuç Büyük

Baş Editor

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği As Başkanı

 

 

 

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0 / 1000 Karakter kısıtlaması
Metin uzunluğu 10-1000 karakter arasında olmalı
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
hizmet koşulları.

Yorumlar

  • Henüz hiç yorum yok