Haberler:
Ulusal Üroloji Kongresi 2017 - 11 Ekim 2017 Çarşamba, 13:57
Fems Toplantısına Katıldık - 09 Ekim 2017 Pazartesi, 13:51
Acı Kaybımız (Dr.Erdoğan Mirata) - 29 Ağustos 2017 Salı, 11:30
Acı Kaybımız (Dr. Erdoğan Mirata) - 28 Ağustos 2017 Pazartesi, 09:54
Acı Kaybımız (Dt. Etem Şentürkler) - 24 Ağustos 2017 Perşembe, 15:51
4 Örgütten Ortak Basın Açıklaması - 29 Haziran 2017 Perşembe, 09:37
Konferans Daveti - 19 Haziran 2017 Pazartesi, 09:36
Kıbrıs Türk Tabipleri Odası Kınama Mesajı - 14 Haziran 2017 Çarşamba, 15:24
BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU ? - 14 Haziran 2017 Çarşamba, 15:00
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase
ende

KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA SİZ DE KAN VEREREK DESTEK OLUN

 

 

kan bagisi

 

 

 

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği ve KKTC Sağlık Bakanlığı işbirliğinde kaynağı tek insan olan “Kan’a” dikkat çekmek için “Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü” olan 14 Haziran’da Kan Bağışı kampanyası başlatma kararı almıştır.

14 Haziran, ABO kan grubu sistemini bulan Nobel ödülü sahibi bilim insanı Karl Landsteiner’ın doğum günü olması sebebiyle her yıl tüm dünyada “Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü” olarak kutlanmaktadır. Amacı, ihtiyaç sahipleri için kan veren gönüllü kan bağışçılarını kutlamak ve gönüllü güvenli kan ihtiyacına toplumun dikkatini çekmektir.

Her insan kan bağışı yapamamaktadır. Kan bağışçısı seçiminin iki temel amacı vardır. Kan bağışı esnasında veya sonrasında bağışçıyı etkileyebilecek olası olaylardan korumak ve kan alacak hastaları enfeksiyon bulaşı veya bağışçının kullandığı ilaçların yan etkisinden veya diğer tıbbi risklerden korumaktır.

Kan bağışı yapılabilmesi için gerekli kriterlere bakıldığında özetle, kişi kan bağışından 2 saat önce tam bir öğün yemek yemiş olmalı, kan bağışı yapacak kişinin 19 yaşından gün alması 66 yaşından gün almamış olması, ilk kez kan verecek olanların ise 61 yaşını geçmemesi, düzenli kan verenlerin ise 70 yaşını geçmemesi gerekmektedir. Kan verme aralığı erkeklerde 3 ay, kadınlarda 4 aydır. Yılda bir defayı geçmemek kaydıyla zorunlu durumlarda aralık 2 ay olabilir. Çok yüksek ve çok düşük tansiyona sahip kişiler kan verememektedir. AIDS ve hepatit taşıyıcı gibi bulaşıcı enfeksiyon hastalıklarına sahip olanlar, anafilaksi bazında allerjik reaksiyonları olanlar kan bağışı hiçbir zaman yapamamaktadır. Bazı hastalıklarda ise bulgular düzelene kadar kişiler kan verememektedir. Bu nedenle kan bağışı için başvuran hastaların doktor tarafından detaylı bir şekilde sorgulanmaları gerekmektedir. İdeal olan ve Avrupa ülkelerinde de uygulanan kan bankası ünitelerinde, kişiler önce danışmada karşılanır, kayıt memuru tarafından kaydedilirler, doktor tarafından sorgulanıp daha sonra izin verilenler kan bağışı yapmaktadır.

Ülkemizde yıllık 20.000 ünite kana ihtiyaç duyulmakta bunun da karşılanması yürütülen kampanyalarla sağlanmaya çalışılmaktadır. Günümüzde 11.000-12.000 ünite civarında kan bulunabilmekte ve bu da süreklilik arz etmemektedir.

Thaleassamia hastaları için yaklaşık 7,680 ünite, Kanser Hastaları için 2,400 ünite , Diyaliz Hastaları 600 ünite, Açık Kalp, Ortopedi, Trafik kazaları ve diğer kanamalı hastalıklar ve ameliyatlar için 10.000’ üniteye yakın kana ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyacın karşılanması sadece gönüllü kan bağışçılarından olmaktadır. Bu nedenle sürekliliği sağlamak ve eksikleri gidermek için listeler oluşturulup kişilere sırayla ulaşılmalıdır.

“Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü” vesilesiyle Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği olarak Dr. Burhan Nalbantoğlu’ndaki Kan Bankası Biriminin sorunlarına da dikkat çekmek istiyoruz. Hayati önem taşıyan bu birimde maalesef sürekli bir hekim bulundurulamamakta ve bu nedenle kan alma işlemleri çoğu zaman süreklilik arz etmemektedir.

Yine hekim eksikliği nedeniyle kan verme işlemleri hekim olmadığı zaman kan verecek olan kişinin hekim tarafından sorgulanmadan kan vermesine neden olmaktadır.

Kan almak için tek bir ekip olması nedeniyle “Gönüllü Kan Bağışçılarının’’ çoğu zaman aynı andaki birden fazla taleplerine cevap verilememektedir.

Toplumda farkındalığı artırmak, yetersiz kan bağışı gibi sorunlara parmak basmak ve kan bağışında sürekliliğe vurgu yapmak için kan bağışı şeklinde planladığımız kampanya 14 Haziran 2016, 09:00-14:30 saatleri arasında Lefkoşa-Kuğulu Park’ta gerçekleştirilecek olup, böylesi önemli bir konuda tüm vatandaş, örgüt, kurum ve kuruluşların desteğini almak bizler için önem arz etmektedir.

Ülkede kan ihtiyacı duyan tüm hastaların kan ihtiyacının giderilmesine katkı koymak için yanımızda olacağınızı ümit eder, bağışlarınızı bekleriz.

 

Saygılarımızla,

 

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Yönetim Kurulu (a)

 

Dr. Sonuç Büyük

( Asbaşkan)

 

 

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0 / 1000 Karakter kısıtlaması
Metin uzunluğu 10-1000 karakter arasında olmalı
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
hizmet koşulları.

Yorumlar

  • Henüz hiç yorum yok