Haberler:
Ulusal Üroloji Kongresi 2017 - 11 Ekim 2017 Çarşamba, 13:57
Fems Toplantısına Katıldık - 09 Ekim 2017 Pazartesi, 13:51
Acı Kaybımız (Dr.Erdoğan Mirata) - 29 Ağustos 2017 Salı, 11:30
Acı Kaybımız (Dr. Erdoğan Mirata) - 28 Ağustos 2017 Pazartesi, 09:54
Acı Kaybımız (Dt. Etem Şentürkler) - 24 Ağustos 2017 Perşembe, 15:51
4 Örgütten Ortak Basın Açıklaması - 29 Haziran 2017 Perşembe, 09:37
Konferans Daveti - 19 Haziran 2017 Pazartesi, 09:36
Kıbrıs Türk Tabipleri Odası Kınama Mesajı - 14 Haziran 2017 Çarşamba, 15:24
BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU ? - 14 Haziran 2017 Çarşamba, 15:00
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase
ende

Göç Yasasından Etkilenen Hekimler İnisiyatifi

 

gocyasasinahayir

 

2011 Göç Yasasından Etkilenen Hekimler İnisiyatifi Basın Toplantısı Metni

Biz bu ülkenin çocukları, hekimler olarak; ülkemize sağlık hizmeti vermek için buradayız. Bu hizmeti verirken kamuda çok ciddi sorunlarla boğuşuyoruz. Bu noktada Tıp-İş Sendikası bünyesinde ve KTTB desteğinde sorunlarımızı göç yasasından etkilenen hekimler inisiyatifini oluşturarak yeniden dile getirmek istedik.

Teşkilat yasasında tanımlanmamış uzmanlık dalları var, kadrolar yetersiz ve çağa göre güncelliğini yitirmiş durumdadır.

Aynı işi yapan ancak farklı çalışma statülerinde farklı ücretlendirilen uzman doktor grupları yaratılmıştır. Çalışma barışı açısından riskli, takım ruhunu baltalayan bir anlayış geliştirilmiştir. Anayasada var olan “Eşit İşe Eşit Ücret” maddesi yerle bir edilmiş durumdadır.

Ülkesine hizmet vermek için dönen biz genç hekimler; gerek yasalar gerekse bakanlık nezdinde sosyal hakları budanarak, her gün biraz daha umudumuzu kaybediyor, neredeyse ülkemizi terk etme durumuna getiriliyoruz.

Halkın ücretsiz sağlık hizmeti alabileceği en donanımlı hastane olan Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde, günü kurtarabilmek için biz göç yasası mağduru hekimler üzerinden gayri yasal, kısa vadeli çözümler üretilmektedir. Bu noktada biz genç hekimler her gün daha fazla sömürülüyor ve daha da yalnızlaştırılıyoruz.

Biz kalıcı ve uzun vadeli çözümler talep ederken, bakanlığımız çözümü dışarıdan getireceği ithal hekimlerden beklemektedir. Bu noktada ülkemize dönerek hizmet vermeye çalışan bizlerin hakları ellerinden alınarak ucuz işçilere dönüştürülmekteyiz.

Hastane fiziki şartlarının iyileştirilmesi ve koğuş sisteminden uzaklaşmak ve çağdaş bir hizmet sunabilmek için hale hazırda yeni bir hastane açılmış ve yeni bir hastane kampüsü yapılmak için arazi alım işlemleri de tamamlanmak üzeredir. Ama unutulmamalıdır ki duvarlar hasta bakamaz. Tıpkı inşaatı tamamlanmış olan Onkoloji Hastanesi’nin boş duvarlarının hasta bakamadığı gibi.

Halk ile birlikte biz Mağdur Genç Hekimler de devletin ‘’erteleyici ve göz ardı eden’’ tutumunun değişmeyeceği, halkın sağlığına ve hekimlerine sahip çıkmayacağı umutsuzluğu içerisindeyiz.

Ülkeye döndüğümüzden beri bu durumun geçici olduğu ve her şeyin yakında düzeleceği söylemi ile avutulmak isteniyoruz. Yine biz biliyoruz ki, sağlık konusunda geçmeyi bekleyen yasalar, biz adaya gelmeden çalışılmış, meclise gönderilmiş ve orada yıllardır bekletilmektedir. Tüm bunların gerekçelerini halka ve bizlere en açık dille ve dürüstçe açıklanmasını talep ediyoruz. Çünkü bugüne kadar yapılmış olan açıklamalarında bütçe ve yasal içeriklerin yetersizlikleri ötesinde bir bahane gösterilememiştir. Evet, soruyoruz meclis denilen yasama organı insan sağlığından daha önemli olan hangi yasaları görüşmektedir?

Bu taleplerimizi her gün yeniden ve bir kez daha dile getirmek için meslek örgütümüz olan KTTB’nin de desteğin alarak sendikamız Tıp-İş altında bir insiyatif kurmaya karar verdik.

Unutulmamalıdır ki biz bu toplumun sağlığının geleceğiyiz.

Teşekkürler.

2011 Göç Yasasından Etkilenen Hekimler İnisiyatifi

 

 

 

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0 / 1000 Karakter kısıtlaması
Metin uzunluğu 10-1000 karakter arasında olmalı
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
hizmet koşulları.

Yorumlar

  • Henüz hiç yorum yok