• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase
ende

Makaleler

e-HEKİMCE Şubat 2019 Ön Söz

 

Ozlem G KTTB

 

Değerli Meslektaşlarım,

 

14 Mart 1827'de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet'in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı'daki Tulumbacıbaşı Konağı'nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye'de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart "Tıp Bayramı" olarak kutlanmaktadır.

İlk kutlama, 1919 yılının 14 Mart'ında işgal altındaki İstanbul'da gerçekleşmiştir. O gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran'ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermişti. Böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır.

1976'dan beri sadece 14 Mart günü değil, 14 Mart'ı içine alan hafta boyunca kutlama yapılmakta ve bu hafta Tıp Haftası olarak kabul edilmektedir.

Ülkemizde de 14 Mart'ı içine alan hafta tıp haftası olarak kabul edilmekte ve bu haftada KTTB'nin önderliğinde çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmektedir. 

Bu yıl 14 Mart'ın Tıp Bayramı olarak kutlanmasının 100. yılı olması nedeni ile Türk Tabipleri Birliği 1919 yılında yapılan ilk yürüyüşün anısına 17 Mart 2019 Pazar günü, ayni yerde, 100. Yıl Büyük Hekim Yürüyüşü gerçekleştirecektir. 

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Yönetim Kurulu olarak bizler de Kıbrıs Türk Hekimleri olarak 100. yılın anısına 17 Mart 2019 Pazar günü saat 12'de Lefkoşa'da Girne Kapısı'ndan Suriçi'ne bir yürüyüş gerçekleştirme kararı aldık.

Bu anlamlı etkinlikte Kıbrıs Türk hekimleri olarak hep birlikte olabilmek için 100. Yıl Yürüyüşümüze katılımınızı bekleriz. 

Tıp Haftası boyunca  birçok toplantı, stand-up gösterileri, tıp töreni ve kokteyli ve 16 Mart 2019 Cumartesi gecesi de Tıp Balomuz gerçekleştirilecektir. 

Tüm meslektaşlarımızın etkinliklerimize katılımı bizi onurlandıracak, gücümüze güç katacaktır. 

Tıp Haftası ile ilgili tüm etkinliklerle ilgili ayrıntılar sizlere sms ve e-mail olarak duyurulacağı gibi ayrıca afişlerimiz, sosyal medya hesaplarımız ve basın aracılığı ile de paylaşılacaktır.

Hepinizin Tıp Bayramını şimdiden kutlar, daha iyi şartlarda meslek icra edebileceğimiz günler için hep birlikte mücadelede en büyük birleştiricimiz olan meslek örgütümüz Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği'nin Yönetim Kurulu olarak saygılarımızı sunarız.

 

Dr. Özlem Gürkut

(Başkan)

 

 

 

Website Security Test