Uzun bir süre büyük bir fedakarlıkla evlerimizde kalarak birbirimizi COVID 19 hastalığından koruduk. Ülkemizde hastalığın şu an için kontrol altına alındığına dair göstergeler sonrası alınan önlemleri kaldırmaya başladık. Ancak hastalığın dünyada ve yakın coğrafyamızda devam ettiğini ve bu virüsün artık hayatımızda olduğunu biliyoruz. Giderek daha çok insanın sosyal, kamusal ve iş yaşamına döndüğü bu günlerde de korunmaya ve korumaya devam etmek için bulunduğumuz her ortamda etrafta bilmediğimiz virüs taşıyıcısı birisi varmış ya da biz virüs taşıyormuşuz gibi davranmalıyız. En baştan beri bireysel olarak hastalıktan korunmak için yapmamız gerekenler hiç değişmedi:

-Dışarı çıkarken kumaş maske takmak

-Başka insanlarla aramıza 2 metre mesafe koymak

-Ellerimizi sık sık sabunlu su ile veya alkol içeren bir antiseptik ile temizlemek.

 

Ancak tüm bunların hastalık kapma riskimizi ciddi şekilde azaltmasına rağmen yine de sıfıra indirmediğini biliyoruz. Bu nedenle COVID 19 enfeksiyonu geçirmeleri durumunda çok daha ağır bir tabloda ve yüksek ölüm oranları ile geçirme tehlikesi bulunan risk grubundaki bireylerin yani 60 yaşın üzerindekilerle, kaç yaşında olursa olsun ciddi kronik tıbbi sorunları olanların bu dönemde bile çok elzem olmadıkça dışarıya çıkmaması, kalabalık ortamlarda bulunmaması çok önemlidir.

 

Hastalıktan En Çok Etkilenen Kişiler (Risk grubu):

  • 60 yaş üstü olanlar
  • Ciddi kronik tıbbi rahatsızlıkları olan insanlar:

o Kalp hastalığı

o Hipertansiyon

o Diyabet

o Kronik solunum yolu (akciğer) hastalığı

o Kanser

o Kronik böbrek yetmezliği nedeniyle diyaliz

o Kronik karaciğer hastalığı

  • Obezite (Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olanlar)
  • Bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullananlar

 

Bayramlar toplumumuz için birbirimizi hatırlama, sevdiklerimizi ziyaret etme ve kaynaşma anlamında da önemlidir. Ancak bu bayramda sevdiklerimizi, büyüklerimizi ziyaret etsek bile onları korumak için aramıza koruyucu 2 metrelik mesafeyi koymaya, hepimizin kumaş maske takmasına ve sarılma, tokalaşma, el öpme gibi yakın temastan kaçınmaya özen göstermeliyiz. Büyüklerimizin, ailemizin onları arayıp sormamıza, yanlarında olduğumuzu hissetmeye ihtiyaçları vardır. Onlarla birlikte olurken kalabalık ortamlar oluşturmamamız, gerekirse görüntülü telefon görüşmeleri gibi daha güvenli yöntemleri kullanmamız da önemlidir.

 

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Yönetim Kurulu olarak sağlıklı, huzur içinde bir bayram dileriz. 

 

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Yönetim Kurulu (a)

 

Dr. Özlem Gürkut                                                     

(Başkan)