• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase
ende

1 Aralık Dünya Aids Günü

 

1 aralik dunya aids gunu KTTB

 

 “SAĞLIK HEPİMİZİN HAKKI’’, TÜM BULAŞICI HASTALIKLARDA ÖNLEMİMİZİ ALALIM!  

 

Kişilerin kimliklerine bakılmaksızın, sağlık herkesin hakkıdır. Bu da hijyenik koşulların , gıda güvenliğinin ve sağlıklı çalışma koşullarının sağlanması ile olacaktır.  

Bu yılki teması ‘Sağlık Benim Hakkım’ olan Dünya AIDS günü bilindiği üzere her yıl 1 Aralıkta kutlanmaktadır. En önemli amacı ise farkındalığı artırmak, enfekte olanları sağlık merkezlerine başvurmalarını cesaretlendirmek ve tedavi etmektir.  

2016 itibarı ile tüm dünyada 36.7 milyon insan AIDS virüsü ile enfekte durumundadır. 2016 yılında 1.8 milyon insan AIDS’e yakalanırken 1 milyon Hasta ise hayatını kaybetmiştir. 2017 yılı itibarı ile 2000 yılına göre AIDS vakalarında %35 azalma sağlanırken, 2005 yılına göre ise AIDS’ten ölümlerde başarılı antiretroviral tedaviye bağlı olarak %45 oranında azalma görülmüştür. 2000 yılında 685 bin insan tedavi şansı bulurken bugün 20 milyondan fazla insan tedavi olabilmektedir. Bu başarı insanların sağlık haklarının olduğu bilincini oturtmakla, uygun sağlık politikaları üretmek ve yeterli finansmanı sağlamakla mümkün olmuştur. Dünya liderleri HIV enfeksiyonunu azaltarak 2030 yılında tamamen ortadan kaldırmayı öngörmektedirler.  

Ülkemizde şu anda 55 KKTC vatandaşı AIDS virüsü ile enfektedir. Dikkat çeken bir nokta sağlık servislerine HIV enfeksiyonu ile başvuran 3.dünya ülkelerinden gelen yabancı uyruklu öğrencilerde artış gözlenmektedir. Ülkemizde şu anda 2016-2017 öğretim yılı baz alındığında 7000 Nijeryalı, 1800 Zimbabweli, 1900 İranlı, 1800 Suriyeli, 1700 Ürdünlü, 1100 Libyalı, 1100 Iraklı, 950 Filistinli, 600 Mısırlı, 475 Kazakistanlı ve 52.135 Türkiyeli olmak üzere toplamda 70 bin 560 öğrenci eğitim ve öğretim görüyor. UNAIDS istatistiklerine göre, Nijerya’da HIV / AIDS oranı yüzde 3.1, Zimbabwe’de yüzde 14.7, İran’da yüzde 0.1, Libya’da yüzde 0.13, Mısır’da yüzde 0.1, Kazakistan’da yüzde 0.2, Türkiye’de yüzde 0.04. Suriye, Ürdün, Irak ve Filistin’de ise HIV / AIDS oranına ilişkin istatistiksel veri henüz oluşturulmadı. Buna göre hesaplandığında ülkemizde 506 AIDS virüsü taşıyan insan olabileceği tahmin edilmektedir.  

Kan yolu ile bulaşan ve siroz ve karaciğer kanserine neden olabilen bulaşıcı hastalıklardan hepatit B ve C yi irdelediğimizde Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre şu anda 257 milyon hepatit B, 71 milyon ise hepatit C hastası var. Her yıl 880 bin kişi hepatit B nin 339 bin kişi ise hepatit C nin neden olduğu siroz ve karaciğer kanserinden hayatını kaybetmektedir. Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniğinden alınan bilgilere göre, Ülkemizde KKTC vatandaşı kaç kişinin hepatit B ve hepatit C hastası olduğu henüz net olarak belli değildir. Üniversitede eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilerin ülkelerinde hepatit B ve C oranlarına bakılacak olursa Nijerya’da yüzde 9.7 ve 5, Zimbabwe’de yüzde 14.35 ve 1.5, Suriye’de 2.6 ve 1, Ürdün’de yüzde 1.8 ve 1, Libya’da yüzde 2.1 ve 1, Mısır’da yüzde 1.7 ve 5, Kazakistan’da yüzde 6 ve 2, Türkiye’de yüzde 4 ve 0.5 , İran’da yüzde 0.96 ve 0.5 dir. Buna göre ülkedeki öğrenci sayılarına bakıldığında tahmini olarak ülkemizde bulunan öğrencilerin 3 bin 199 unda hepatit B, 762 sinde hepatit C hastası olduğu öngörülebilir.  

Dünya Sağlık Örgütü sınıflamasına göre KKTC akciğer veremi açısından çok düşük risk sınıfı ülkeler arasındadır. Hastalığın yıllık verilerini incelediğimizde son 35 yılda görülme sıklığı giderek azalmaktadır. Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Göğüs servisinden aldığımız bilgiye göre, 

1982 – 1990 yılları arasında yıllık ortalama 47.5 vaka,  

1991- 2000 yılları arasında yıllık ortalama 52 vaka,  

2001- 2010 yılları arasında yıllık ortalama 35 vaka,  

2011-2015 yılları arasında yıllık ortalama 33 vakaya rastlanmıştır. 2016 yılında ise 20 vaka saptanmıştır. Bu verileri, hastaların özellikleri ile birlikte yorumladığımızda ülkemizde  

görülen verem vakaları yıllar içerisinde azalmıştır. Ancak son yıllarda artmaya başlamış ve özellikle son iki yılda dikkat çeken olayın aktif verem vakalarının çoğunun üçüncü dünya ülkelerinden ülkemize gelen üniversite öğrencilerinin olmasıdır. Bu konudaki önerimiz, bu öğrencilerin kendi ülkelerinde akciğer filmi çektirip temiz raporu aldıktan sonra ülkemize gelmeleridir. Hatta çekilen akciğer grafisini yanlarında getirmeleri önemlidir.  

Verem Savaş Dispanserimiz her yıl rutin olarak, ilkokul birinci ve beşinci sınıf öğrencilerini PPD testi ile taramaktadır, testi pozitif çıkan öğrencilere 6 ay koruma tedavisi başlanmaktadır. Ayrıca asker celpleri de PPD testi ile taranmaktadır.  

Sonuç olarak, verem hastalığı vatandaşlarımız arasında oldukça nadirdir, ama yurt dışından çalışmak için gelenler nasıl akciğer grafisi ile taranıyorlarsa, üniversitelerimize gelen öğrencilerde akciğer grafisi ile taranmalıdır.  

Üniversitelerimiz hiç kuşkusuz ülkemizin hem tanıtımında çok önemli rol oynamakta, hem ülkemize önemli bir ekonomik katkısı olmakta hem de yatırım ve iş olanakları sağlamaktadır. Ancak eğer bu ülkeyi üniversiteler ülkesi yapacaksak o zaman da sağlık açısından da gerekleri yerine getirmemiz gerekmektedir. Hem gelen öğrencilerimizin tümü sigortalanıp ihtiyaç anında en iyi ve her türlü sağlık hizmetini almaları sağlanmalı, hem de ülkenin toplum sağlığını tehdit edici bir hastalık taşıyıp taşımadıkları yönünden bir taramadan geçmeleri sağlanmalıdır. Bu bağlamda özellikle 3.dünya ülkelerinden gelen her öğrenci için tüberküloz açısından akciğer filmi istenmeli, hepatit B, hepatit C ve HIV testlerinin yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde yakın gelecekte bu hastalıklarda patlamalar yaşanabilir. Bu nedenle Sağlık ve Eğitim Bakanlığını, Üniversitelerimizi ve YÖDAK’ı göreve çağırıyoruz. Halkımıza hepatit B, hepatit C ve Hiv enfeksiyonunun kan ürünlerinin verilmesi, cinsel ilişki, erkeler arasında  eşcinsel ilişki , sağlıksız ortamlardaki diş tedavileri, ortak enjektör kullanımı, ve dövme gibi enfekte kan ürünlerinin vücuda girmesiyle bulaştığını hatırlatır. Riskli hastalara ve  özellike riskli ortamlarda çalışan sağlık  elemanlarının hepatit B aşısı ile aşılanmalarını tavsiye eder, halkımıza sağlıklı günler dileriz.  

 

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği  Yönetim Kurulu (a)

Dr. Sonuç Büyük 

(Genel Sekreter )

 

 

Website Security Test