• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase
ende

BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU ?

 

Sirievler Cevre

 

Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu Gelmiş geçmiş Hükümetlerin yaptığı açıklamalar da yapılan çalıştayların neticesinde bilimsel verilere göre KKTC'de TAŞ  OCAKLARI fazlalığı  olduğu yıllardır bilinen bir gerçek olmasına ve bunların azaltılması nasıl rehabilite edilmesi konuşulurken ŞİRİNEVLERDE yeni Taş ocağı izni verilmesi kabul edilemez bir AKIL TUTULMASIDIR.

Hükümete, Turizm ve Çevre Bakanlığına;

Jeoloji ve Maden Dairesine, Çevre Koruma Dairesine, Orman Dairesine soruyoruz ;

“Bu Ne Perhiz Bu Ne Lahana Turşusu?”

Çevre Bakanlığının yıllar önceden açıklamış olduğu Taş Ocakları işletmecileri Başkanının da Kabul ettiği “KKTC ki Taş Ocakları Olması gerekenden  çok fazladır” gerçeğinin tespiti bilinirken, ülke genelinde sayısı 8-10  olması  gereken ocak sayıları Kırkı bulmuşken Şirinevler’de  ÖÇKB içinde ve Su aküferine çok yakın hatta içinde olan  bir bölgeye yeni işletme ruhsatı verilmesini hangi akıl hangi vicdan kabul edebilir ki.

Şirinevler’de Değirmenlik’te ve Beşparmaklardaki birçok yerleşim yerimizdeki  taş ocağı işletmeleri, hava kirliliğine, görsel kirliliğe neden olmaktadır. Vatandaş bölgedeki taş ocaklarından havaya karışan toz zerrecikleri nedeni ile nefes almakta zorlanmakta solunum yolları, allerjik hastalıklar geçirmekte hatta kanser olmaktadırlar.

Toz toprak, kapı pencere açtırmamakta, dağı patlatma işlemi esnasında, evler zarar görmektedir. Birçok evin pencere camı kırılmakta, çoğunun duvarlarında sarsıntıya bağlı derin çatlaklar mevcut kamyonlar toz duman içinde trafikte tehlike saçmakta çocuklar mahallede sokağa çıkmaktan bile korkmaktadırlar.

Atık kirliliği, su rezervlerine etkileri ve su kirliliği, flora ve faunaya olumsuz etkileri ve kullanılan kimyasalların ekolojik tahribatı da açık işletme yöntemiyle çalıştırılan taş ocağı işletmelerinin yarattığı çevresel etkiler arasında bulunmaktadır.

Tabi bu izni verenler, almak isteyenler bu yerlerde yaşamadığı için bölge insanının neler yaşadığını bilmiyor.

Taş ocakları gerek çıkardığı toz, gerek gürültü, gerekse ekosisteme verdiği zararlar ŞİRİNEVLER’de, DEĞİRMENLİK’te canlı olarak gözümüzün önünde duran örnekler, bildiğimiz gerçeklerdir.

Acaba ne kadar para kazanmak bu doğal yok oluşa insanlarımızın hasta olmasına çare olacak ve dur diyebilecektir. Bunu da  sermaye sahibi “para sever doğa sevmezlere” ve Kamu yararı düşünmeden Hükümette görev alan 'Doğa ve halk sağlığını düşünmeyen yöneticilere” danışmak icap ediyor!

Ülkenin çevre açısından en değerli sıra dağı Beşparmak Dağları, göz göre göre yok ediliyor.

Ülkenin 2 milyon 800 bin metrekarelik alanını kırma kum çakıl, işletmesi, 124 bin metrekarelik alanını yapıtaşı, 762 bin metrekarelik alanını alçıtaşı, 69 bin metrekarelik alanını mozaik taşı, 208 bin metrekarelik alanını ise dere kum çakıl, işletmesi işgal etmektedir.

KKTC’nin kanayan yarası haline gelen taş ocaklarında hükümetlerin böylesine duyarsız kalmaması gerekmektedir.

Bölgedeki su aküferi  ne  çok yakın hem de ÖÇKB içerisinde olan bir yere taş ocağı izni verilmesini Şirinevler bölge halkının karşı durmasını olur vermemesini Çevremiz ve Halk sağlığı açısından doğru verilmiş bir karar olarak görmekteyiz ve bu duyarlı insanlarımızı alkışlarız. Bu yanlış karardan dönülmesi için Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu olarak Bölge halkının yanında onlarla birlikte yapmakta oldukları bu haklı mücadelelerini desteklemekteyiz ve onlarla birlikte olacağız.

Şirinevler’deki bu sorunu Tüm KKTC'nin bir kanayan yarası olarak görmekte ve çözüm önerilerimizle birlikte Taş Ocakları sorununu çözme iradesi gösterecek devlet yöneticilerine her türlü desteği vereceğimizin bilinmesini isteriz.

Saygılarımızla,

Dt. Teksen Köroğlu

Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu (a)

 

 

Website Security Test