• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase
ende

Elim Trafik Kazası Nedeniyle Basın Açıklaması

 

dagyolu kaza kttb

 

27.11.2016 tarihinde  sabahın erken saatlerinde meydana gelen facia hepimizin yüreğine koca bir ateş oldu. Gencecik bedenler ve  emekçi bir  insan,  eğitimsizliğin; sorumsuzluğun; hatalar silsilesinin ve denetimsizliğin kurbanı oldular.

Bu ülkenin insanının gerek fiziksel gerekse de psikolojik yaralarını saran tabipleri olarak, bizleri de bu elim çarpışma çok derinden etkiledi ve artık harekete geçme zamanı olduğunu bir kez daha hatırlattı.

Çarpışmanın meydana geldiği bölgenin özellikleri, yol koşulları, çarpışmaya karışan taraflar/kişiler incelendiğinde karşımıza ihmaller zinciri çıkmaktadır. Taş ocaklarının çevreye verdiği zarar, niteliksiz personel çalıştırılması, yaşanan sağlık sorunları, iş kolu olarak tanımlanmadan, iş güvencesinden yoksun olarak yapılan devletin tamamen ortada bıraktığı kuralları belirsiz öğrenci taşımacılığı, iş güvenliği ihmalleri, iş güvenliği denetimleri ile ilgili aksaklıklar, iş yeri hekimliği sisteminin Bunlar bu facia olmadan da bilinen ama kimsenin, vatandaş olarak bizlerin de  düşünmek ve dile getirmekten usandığı  ve görmezden geldiği konulardır. Ama GELEMEYİZ…

Bu olayın öğrettikleri çok acıda olsa bir GERÇEKTİR.

Sadece özel sektörde belli sektörlerde göstermelik istenen İş Yeri Güvenliği denetimleri diğer sektörlere yaygınlaştırılmamış kamuda ise tamamen görmezden gelinmiştir. Hiçbir iş kolunda ve iş yerinde özel ve Kamu dahil İŞ YERİ HEKİMİ yoktur. HEKİM çalışma hayatının içinde olmalıdır çünkü bu yaşananlar bize göstermiştir ki bu bir HALK SAĞLIĞI sorunudur.

ÇALIŞMA HAYATINDA İŞ KAZALARINI ENGELLEMEK, İŞÇİ SAĞLIĞI VE MESLEK HASTALAKLARINDAN KORUNMADA BU KONUDA EĞİTİM ALAN HEKİMLERİ OLMASI BİR ZARURİYETTİR.

Bu son olay trafikte yaşanan olumsuzlukların aslında bir HALK  SAĞLIĞI sorunu olduğunu bir kez daha vurgulamıştır.  KTTB OLARAK TÜM BU YAŞANANLARI BİZ BÖYLE ALGILIYOR . TÜM TARAFLARI  BU KONUDA  GÖREVE ÇAĞRIYORUZ. BİZ HAZIRIZ.

KKTC’de 1975’den bugüne 1873, son 10 yılda 389, 6 Aralık 2016 itibarı ile bu yıl trafiğe 36 kurban verilmiştir. Bunun yanı sıra tahminen bu sayının en az 5 katı ebedi sakat ve sayılarını bilmediğimiz oranda deneyimledikleri travmatik yaşam olayları sonrasında psikiyatrik bozukluklar geliştiren insanımız bulunmaktadır.  Halkın sağlığının söz konusu olduğunu toplumsal olarak bir kez daha fark ettiğimiz bu talihsiz çarpışmadan ve yitip giden onca trafiğe verdiğimiz canların ardından sorunu görüp , bilip , konuşup durmanın ötesine geçip  sistemli bir şekilde üzerimize düşeni yapmalıyız.

Dünya Sağlık Örgütü trafikte meydana gelen çarpışmaların tüm dünyada ölüm nedenleri arasında 9. sırada yer aldığını ve 2030 yılında 5. sıraya yükseleceğini öngörmüş ve 2011 yılında 2011-2020 Trafik Güvenliği için 10 Yıllık Eylem Planı (DECADE OF ACTION FOR ROAD SAFETY 2011–2020) yayınlamıştır. Bu plana göre yapılması gerekenler 5 ayakta planlanmıştır. 1. Ayak: Trafik Güvenliği Yönetimi; 2. Ayak: Güvenli Yollar ve Ulaşım; 3. Ayak: Güvenli Araçlar; 4. Ayak: Güvenli Yol Kullanıcıları; 5. Ayak: Çarpışma Sonrası Müdahale olarak belirlenmiştir. Bu ayaklar trafiğin üç temel unsuru olan insan, yol, ve araçları güvenli kılmaya yönelik düşünülmüştür ve olmazsa olmaz Trafikte Eğitim-Denetim-Mühendislik-Acil Hizmetler ve Travmanın Psikolojik Sağaltımı başlıklarını detaylarında barındırmaktadır.

KKTC’de bilimsel ve etik temeller üzerine kurulmuş bir “Trafik Güvenliği Sistemi” bulunmamakta ve bu konu çok disiplinli yaklaşımla ele alınmamaktadır. Hayat kurtarmak, travmaları tedavi etmek ve önleyici tedbirler alınmasına ön ayak olmak hekimliğin ana görevleri arasında yer almaktadır. Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği ve birliğe bağlı odalar olarak harekete geçmeye hazır olduğumuzu ve buna yönelik adımları atmak için gerekenleri yapacağımızı ve ilgili kurumların sorumluluklarını yerine getirmek ve denetimlerini yapmak üzere derhal göreve çağırdığımızı tüm halkımıza duyurur, trafikte yitip giden canların ailelerine sabırlar ve tüm yaralılara acil şifalar dileriz.

Saygılarımızla,

 

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Yönetim Kurulları Konseyi adına

Dr. Kenan Arifoğlu                 Dr. Minel Özen                 Dr. Ayşe Zeki

       ( Başkan)                              (Üye)                         ( Üye )

 

 

Website Security Test