• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase
ende

1 Aralık 2016 Dünya AIDS Günü KTTO Basın Açıklaması

 

dunya aids gunu

 

Bugün, HIV’in (Human Immun Deficiency Virus- İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü)  yayılmasına karşı bilincin yükseltilmesi amacına adanmıştır. İlk kez 1981 yılında klinik olguların görünmesinden bu yana, 2015 yılı sonu itibariyle yaklaşık 36.7 milyon HIV ile infekte yaşayan hasta olduğu, ortalama 2.1 milyon kişinin 2015 yılı içinde infekte olduğu bildirilmektedir. AIDS (acquired immunodeficiency syndrome-kazanılmış bağışıklık yetmezlik sendromu), korunmasız cinsel temas, ortak paylaşılan enjektörler, damar içi madde kullanımı, kan transfüzyonu gibi yollarla ve gebelik ya da doğum sırasında anneden bebeğe bulaşabilen bir hastalıktır. Geçiş yolları nedeni ile HIV enfeksiyonu, erişkinlerin yanı sıra, tüm yaş gruplarında görülebilmektedir.

Önlenebilir bir hastalık olan HIV/AIDS ile mücadelenin en etkili yolu, korunma önlemlerini uygulamaktır. Tek eşliliğin yanı sıra, cinsel temasta doğru kondom kullanımı, hastalığın cinsel yolla bulaşmasına karşı en güvenli ve basit korunma yollarıdır.

Hastalığın tam anlamıyla tedavisi bulunmamakla birlikte uygulanan ilaç tedavileri ile ölümler azalmakta ve kişiler yaşantılarına devam edebilmektedir. Uygulanan ilaç tedavisi ile bulaşıcılık azalmakta,  gebelik sırasında uygulanan tedavi ile birlikte anneden hastalık bulaşması engellenmektedir.

Hastalıktan korunmak için henüz aşı bulunmamaktadır.

Ülkemizde takip edilen HIV pozitif kişi sayısı 54’tür. Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesinde HIV tanısı ve tedavisi güncel bilgiler ışığında yapılabilmektedir. Ancak kayıtlı vaka sayısının gerçek sayıları yansıtmadığı görüşündeyiz. Ülkemize gerek eğitim gerekse çalışma amacı ile HIV’in yaygın şekilde görüldüğü ülkelerden göç akışı artarak devam etmektedir. Çalışma izinleri sırasında kişiler sağlık taramasından geçerken öğrencilerden sağlık taraması yapılmamaktadır. Sahra Altı Afrika ülkesinden gelen 8000’i aşkın öğrencimiz mevcuttur.  Dünyadaki HİV pozitif kişilerin %70’i bu ülkelerde yaşamaktadır. Bu öğrencilerin sağlık taramasının yapılmaması toplum sağlığı açısından önemli bir risktir.

HIV infeksiyonu halen ciddi ve tedavi edilmezse ölümcül olabilen bir hastalıktır. Virüs kan ve cinsel yolla bulaşabilmektedir.  Bu nedenle dünya sağlık örgütü hastalığın tanınması ve erken tanı konulması, erken tedavi başlanması ve etkili koruyucu önlemlerin alınması için düzenli uyarılar yapmaktadır. Ne yazık ki gece kulüplerinin ve kayıt dışı seks işçiliğinin yaygın olduğu ülkemizde ne eğitim ne de sağlık anlamında yeterli bir önlem alma çabası söz konusu değildir. 21. Yüzyılda halen eğitim müfredatlarında cinsel sağlık eğitimi bulunmadığı gibi koruyucu sağlık hizmetlerinde sağlık taramaları son derece yetersiz kalmaktadır. 

HIV’in neden olduğu AIDS’e bağlı ölümler erken tanı ve tedavilerle %45 azalmış bulunmaktadır. Önlenebilir bir hastalık olan AIDS için tüm devlet hastanelerimizde test imkanı mevcut olup ücretsiz yapıldığını belirterek tüm toplumumuzu test yaptırmaya davet ediyoruz.

 

Saygılarımızla,

                                                         

Dr. Mustafa Taşçıoğlu                                         Dr. Nesil Bayraktar

     (Başkan)                                                   (Yönetim Kurulu Üyesi)