Haberler:
Avrupa Hareketlilik Haftası - 12 Eylül 2019 Perşembe, 13:44
Patlamalar İle İlgili Basın Açıklaması - 12 Eylül 2019 Perşembe, 11:08
Doğal Gaz Konusu, Yapmamız Gerekenler - 09 Eylül 2019 Pazartesi, 11:45
Eşit ve ücretsiz sağlık talebi - 19 Ağustos 2019 Pazartesi, 15:27
Acı Kaybımız (Dr. Erbay Arman) - 19 Ağustos 2019 Pazartesi, 13:00
Bilgilendirme Toplantısı Daveti - 05 Ağustos 2019 Pazartesi, 14:45
Batı Nil Virüsü Hakkında Basın Açıklaması - 27 Temmuz 2019 Cumartesi, 12:36
Acı Kaybımız (Dt. İnci Taşarkan) - 10 Temmuz 2019 Çarşamba, 11:58
Başbakan Ziyaretimiz - 28 Haziran 2019 Cuma, 10:52
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase
ende

5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ: “Çocukların %93’ü Kirli Hava Soluyor”

 

dunya cevre gunu 5haziran KTTB

 

5 Haziran 1972 tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) Stockholm Konferansı’nda ilk kez insan  sağlığı ve çevre arasındaki ilişki üzerinde durulmuş ve bu gün (5 Haziran) Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Çevre Günü olarak kabul edilmiştir.

5 Haziran, günümüzde tüm dünyada 100’den fazla ülkede Dünya Çevre Günü olarak kutlanmakta ve her yıl çevre ile ilgili bir tema ele alınmaktadır.

2019 yılı Dünya Çevre Günü´nün teması ise “Hava Kirliliği ile Mücadele” olarak belirlenmiş ve etkinliklere Çin’in ev sahipliği yapması kararlaştırılmıştır.

BM, 2019 Dünya Çevre Günü teması çerçevesinde, hükümetleri, sanayiyi ve bireyleri, yenilenebilir enerji ve yeşil teknolojileri keşfetmek ve dünyadaki şehir ve bölgelerde hava kalitesini iyileştirmek için bir araya getirmeyi hedeflemektedir.

 Hava Kirliliği Gerçekleri:

Günümüzde hava kirliliğinin küresel bir halk sağlığı sorunu acili olduğu şüphe götürmezdir.

Hava kirliliği, hem ev içi gibi kapalı alanlarda hem de açık alanlarda insanların sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Günümüzde sanayi tesisleri, otomobiller ve diğer ulaşım araçlarının açığa çıkardığı sağlığa zararlı gazlar, hava kirliliğinin en önemli kaynakları arasındadır.

Kirli hava partikülleri solunum yollarına, akciğerlere ve oradan da kan-dolaşım sistemine girerek insan sağlığına zarar vermektedir. Hava kirliliğine bağlı olarak, kalp hastalıkları, kanser, astım ve diğer solunum yolu hastalıkları gibi rahatsızlıklar görülebilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre artan nüfus, fosil yakıt tüketimi ve temiz yakıt ve teknolojilerinin kullanılmamasına bağlı olarak kirlenen hava nedeniyle günümüzde dünyada her 10 kişiden 9’u kirli hava solumaktadır.

Dünya genelinde her yıl yaklaşık 7 milyon insan - saatte 800, dakikada 13 kişi- hava kirliliğine bağlı hastalıklar nedeni ile beklenenden erken ölmektedir.

DSÖ, hava kirliliğinin yetişkinlerde kalp-dolaşım sistemindeki bozukluklara bağlı ölümlerin dörtte birinin sorumlusu olduğunu açıkladı. Ayrıca örgüt, felç vakalarının yüzde 25’i, akciğer kanseri vakalarının yüzde 30’u ve kronik akciğer rahatsızlıklarının yüzde 43’ünün de hava kirliliğine bağlı olarak ortaya çıktığını açıklamıştır.

En Yüksek Risk Altında Çocuklar:

Dünyadaki tüm çocukların %93’ünden fazlası DSÖ’nün insan sağlığı için güvenli kabul ettiği oranların üzerindeki oranlarda kirlilik içeren hava solumaktadır. Bunun sonucunda dünyada her yıl 600 bin çocuk hava kirliliğine bağlı sebeplerle yaşamını yitirmektedir. Bundan başka kirli havaya maruz kalmak çocukların beyin gelişimini, bilişsel ve motor gelişimi olumsuz etkilemekte ve ileriki yaşamlarında kronik hastalıklara yatkın hale gelmelerine neden olmaktadır.

Hava Kirliliğinin Diğer Etkileri:

Hava kirliliğinin etkilerine bağlı olarak temel tarım ürünlerinin verimliliğinin 2030 yılına kadar %26 azalması beklenmektedir. Bunun ise gıda güvenliği ve besin çeşitliliğinde sorunlara yol açması kaçınılmaz olacaktır.

Hava kirliliği küresel ekonomiye her yıl 5 trilyon USD’a mal olmaktadır.

Ülkemizde Durum:

KKTC’de hava kalitesi ölçümleri 2002 yılından beri Çevre Koruma Dairesi tarafından yapılmaktadır. Yapılan ölçümlerde zaman zaman güvenli limitlerin üzerinde kirlilik oranları saptanmaktadır.

Ülkemizde trafikte artan araç sayısı, kış aylarında fosil yakıtlarla ısınma, özellikle ekonomik sıkıntıların etkileri ile son yıllarda artan odun/kömür sobaları, elektrik santrali bacası, gaminiler gibi bilinen hava kirliliği sebepleri mevcuttur.

Ülkemizde de tüm dünyada olduğu gibi kronik akciğer hastalıkları ve akciğer kanseri giderek artan oranlarda görülmekte ve yaşam kayıplarına yol açmaktadır.

Ne yapmalıyız?

Fosil yakıtlar yerine yenilenebilir, yeşil enerji kaynaklarını kullanmalı, karbondioksit ve metan gazı emisyonlarını azaltmak için önlem almalıyız.

Ülkemizde güneş enerjisinden yararlanma oranlarını artırmak için gerekli yasal düzenlemeleri yapmalı ve teşvikleri sağlamalıyız.

Hava kalitesi ölçümlerini düzenli yapmalı, hava kirliliği kaynaklarını tespit ederek gerekli önlemleri almalıyız.

Çevre dostu ulaşım araçlarının kullanımını ve toplu taşıma yöntemlerinin yaygınlaştırılmasını sağlamak için gerekli çalışmaları yapmalı, önlemler almalıyız.

 

Saygılarımızla,

 

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Yönetim Kurulu (a)

 

Dr. Özlem Gürkut                                                                    

      (Başkan)

 

 

Website Security Test