• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase
ende

Sağlık İçin Yapılan Analizlerden Asla Vazgeçmeyiz

 

Listeriagreen KTTB

 

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği olarak yıllardır gerek donmuş gıdalarda, gerekse ithal taze sebzelerde Kuzey Kıbrıs’a girişlerde mutlaka analiz gerekliliği üzerinde durmaktayız. Özellikle ithal edilen gıdalarda sertifikalı ürünlere izin verilmesi ile ilgili yıllardır büyük bir mücadele sürdürmekteyiz. Gerek ülkemizde gerekse ithal ürünlerde rastgele yapılan analizlerde tespit edilen yüksek pestisit (zehir) oranları ise bu konuda ne kadar haklı olduğumuzu her gün ispatlar durumdadır. Doğru şartlarda korunmamış, hastalık yapan bakterilerin ürediği donmuş gıdaların ve pestisit oranlarının yüksek olduğu taze sebzelerin insan sağlığı üzerine çok ciddi zararları olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Kanser dahil, birçok sağlık sorunları bu tür gıdaların tüketilmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Biz ise ülke olarak bu konuda sınıfta kalmış durumdayız. Gıda Güvenliği yasamız var ama tüzükleri yapılmadığı için işlevsizdir. Hal Yasamız maalesef yıllardır konuşulmasına rağmen bir türlü oluşturulamamıştır.

Hal böyle iken Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın donmuş sebze ve gıdalarda Sağlık Bakanlığı’nın görevi gereği yaptırdığı  Listeria monocytogenes bakteri taramasının yapılmamasını talep etmesi halk sağlığı açısından çok riskli ve açıkçası ilginçtir.

Donmuş gıdalarda Listeria monocytogenes bakteri taramasının yapılması halk sağlığını koruma ve kontrolü açısından oldukça önemlidir. İlgili bakteri; menejit, kadınlarda düşük ve gıda zehirlemelerinin dışında da ciddi enfeksiyonlara yol açabilmektedir. Bu anlamda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde gıda güvenliği için yapılan çalışmalarda L.monocytogenes taraması yapılmaktadır. Sonuçlarla ilişkili olarak uygun tedbirler alınmakta gereğinde ürünün pazara çıkışı engellenmektedir. İngiltere, Avrupa Ülkeleri ve Türkiye’de de benzer şekilde gıda güvenliği analizinde  L.monocytogenes dahil olmakla beraber bir çok mikrobiyolojik tarama yapılması zorunludur.

Unutmayalım ki; devletlerin birincil görevi toplum sağlığını korumaktır. Biz Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği olarak Sağlık Bakanlığı’nın toplum sağlığını korumak adına bu konuya ciddiyetle yaklaşacağına ve bilimsel veriler ışığında görevini yapmaya devam edeceğine inanıyoruz.

Saygılarımla,

 

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Yönetim Kurulu (a)

Dr. Filiz Besim

   (Başkan)

 

 

 

 

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0 / 1000 Karakter kısıtlaması
Metin uzunluğu 10-1000 karakter arasında olmalı
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
hizmet koşulları.

Yorumlar

  • Henüz hiç yorum yok