• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase
ende

KTTB Kanser Haftası Basın Açıklaması Ve Konferans Daveti

 

Genetik Faktorler Afis son Baski kttb

NE  ZAMAN?..

Dünya sağlık örgütünün verilerine göre dünyada her yıl yaklaşık olarak 14 milyon insan kansere yakalanmakta , yaklaşık  8.2 milyon insan ise kaybedilmektedir. Önümüzdeki 10-20 yıl içerisinde ise kanser vakalarının %70 oranında artacağı vurgulanmaktadır. Ülkemizde ise sağlık Bakanlığı Kayıtlarına göre son yıllarda  600’e yakın kanser vakası görülmektedir. Erkeklerde Akciğer, Prostat, kolorektal ve mesane  kanserler ilk dört sırayı paylaşırken kadınlarda ise Meme, Tiroid, kolorektal ve genital kanserler ilk dört sırayı almaktadır.

Kanserle savaşın yapılabilmesi için öncelikle kanser insidansının ve yaygınlığının doğru bir şekilde tespit edilmesi,  koruyucu tedbirlerin alınması, tarama programlarının yapılması, erken tanı oranının artırılması ve etkin tedavi protokollerinin yapılması gerekmektedir. Ülkemizde tarama programlarının zaman zaman yapılması dışında diğer konulara ciddiyetle yaklaşılmadığını görmekteyiz.

Yıllardan beridir topluma daha iyi bir şekilde hizmet verilebilmesi için kanserle ilgili toplantılar, konferanslar ve paneller düzenliyoruz. Geçen yıl da hem sağlık bakanlığı ile birlikte hem de Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği olarak paneller düzenleyip sonuç bildirgesi hazırlayıp sunmuştuk. Bildirgede yer alan önerilerin bir tanesi bile hayata geçirilmedi.

1-      Ülkemize özgü Ulusal Kanser Kontrol Programı  ve Ulusal Kanser Danışma  

Kurulu oluşturulamadı.

2-      Kanserle savaşacak özerk bir kurum, Daire veya bir Enstitü kurulmadı. 

3-      Oluşturulan Kanser İzleme ve Denetleme Merkezinin herhangi bir verisine veya açıklamasına rastlayamadık.

4-      Herhangi bir eylem planı hazırlanıp yapılmadı.

5-      Personel açığı giderilmedi.

Yapımı bitme aşamasında olan Onkoloji hastanesinde, hazırlanmış projeye uyulmadığı uygunsuz birçok değişiklikler yapılmaya çalışıldığı, sağlık personelinin bir türlü belirlenemediğini gözlemlemekteyiz. Halbuki uzmanlarımızın yapmış olduğu projede, bina tamamen onkoloji hastalarının olacak, her türlü tetkik ve medikal tedavi imkanlarına sahip olacak ve tedavi ekibinde Hekimler (Tıbbi onkolog, radyasyon onkoloğu, cerrah, patolog, radyolog, nükleer tıp uzmanı, psikiyatr, anestezist), Eğitimli hemşireler, Psikolog, Diyetisyen, Fizyoterapist, Sosyal hizmet uzmanı ve Eczacılar olacaktı. Bina bir türlü hizmete açılamadığı gibi, bina içinde çalışacak personelin de henüz belirlenmediğini gözlemlemekteyiz. Bitmiş bina bir türlü hizmete konamıyor, kaynaklarımız  maalesef kötü yönetimler nedeniyle atıl kalıyor.

Yasalar çıkar üzerine ve bireylere göre hazırlanmaz. Yasalar, günümüz koşullarına ve ileriye dönük hizmetler verecek şekilde, toplumun her kesimine hitap edecek, halka hizmeti ve adaleti ön planda tutacak şekilde hazırlanır. Ülkenin sağlık politikasını sağlık bakanlığı ve sağlıkla ilgili sivil toplum kuruluşları belirler ancak devletin diğer organları da destek olur. Halbuki bizim gözlemimiz şu andaki hükümetin herhangi bir sağlık politikası olmadığıdır.

Biz Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği olarak yetkililere sesleniyoruz. Kanserdeki sorunlara yoğunlaşıp bir an önce onkoloji binasını açın, personel eksiklerini giderin ve kanserdeki gerekli yasaları çıkarın ve düzenlemeleri yapın. Unutmayalım ki kanser beklemez ve sağlık hepimiz içindir.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği olarak Kanser haftası etkinlikleri dolayısıyla 6 Nisan Çarşamba günü saat 17.00’de Prof.Dr.Mustafa Djamgoz sunumunda “Kanserde Epigenetik Mekanizmalar; Klinik ve Yaşam Tarzı Etkileri”, Prof. Dr. Özgür Özyılkan sunumunda “Kanserde Erken Teşhis Hayat Kurtarır” konulu konferanslar verilecektir. Tüm halkımızı , sağlık çalışanlarımızı  ve değerli basın çalışanlarını  konferansımıza bekliyoruz.

Saygılarımızla,

 

 

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Yönetim Kurulu(a)

Dr. Sonuç Büyük

   (As Başkan)

 

 

 

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0 / 1000 Karakter kısıtlaması
Metin uzunluğu 10-1000 karakter arasında olmalı
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
hizmet koşulları.

Yorumlar

  • Henüz hiç yorum yok