• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase
ende

Ya Çözün ya da İstifa Edin...

 

kttb logo

Ülkemizde son zamanlarda yaşamın tüm alanlarında ve sağlıkta yıllardır yaşanan kaos tüm halkı, biz hekimleri ve hastaları bıktırmış ve yıldırmıştır. Devlet olmak, hukuk devleti olmak yasalarla yönetilmektir. Meclis yasaları yapar, yürütme uygular ve yargı da yasaların uygulanıp uygulanmadığını kontrol eder.

2011’de Anayasa Mahkeme’sinin verdiği karar doğrultusunda kamu hizmeti veren birçok hekim gayri yasal çalışır duruma düşmüştür. Yürütmenin görevi yasaları uygulamaktır. Uygulanamayacak bir yasa varsa o yasayı düzenleyip, anayasaya uygun hale getirmek, yeniden oluşturmak ve meclise sevk etmek zorundadır. Meclis de o yasayı yeniden ele alır ve yasayı yapar. Ancak bir hukuk devletinde, seçilmiş veya yürütme görevini yapmakla ilgili olarak atanmış olan kişilerin görevi illa ki yasaları uygulamaktır. 

Yürütmenin başında olan kişilerden birisi ‘’Anayasa mahkemesinin kararını uygularsam ortaya kaos çıkar’’ derse bu tek kelimeyle acizliktir ve asla kabul edilemez. Yasaların uygulanmadığı durumda ortaya kaos çıkar ve şu anda sağlıkta yaşanan durum da tam da budur. Hekimler maalesef uygulanabilecek bir yasaya, özlük haklarına ve çalışma şartlarına kavuşturulmadıkları için sağlıkta tam bir kaos yaşanmaktadır. Yasasızlık ve denetimsizlik hekimlik mesleğinin prestijini ciddi şekilde sarsıyor. Hekimlik gibi kutsal ve olmazsa olmaz bir meslek grubu devlet ve hükümetler eliyle birbirine düşürülmüştür. Hekimlere yapılan bu kötülük direkt olarak topluma yapılmış çok büyük bir ihanettir.

Biz Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği olarak Sağlık Bakanı’nın bu demecini şiddetle kınıyoruz ve ‘’Eğer bu durumu çözüp hekimlik mesleğini mahkemelerde sürünmekten kurtaramayacaksanız hemen istifa edin’’ diyoruz.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği

Kıbrıs Türk Tabipleri Odası

Dr. Filiz Besim 

 (Başkan)

 

 

 

 

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0 / 1000 Karakter kısıtlaması
Metin uzunluğu 10-1000 karakter arasında olmalı
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
hizmet koşulları.

Yorumlar

  • Henüz hiç yorum yok